Ресторативното движение е система за физикално изследване и оценка на опорно-двигателния апарат и корективни упражнения за възстановяване и подравняване на цялото тяло. Базирайки се на кинезиология, биомеханика, анатомия, физиология и физика, са избрани и описани 25 анатомични точки. Тяхното центроване (статично и динамично) е обективен маркер за ефективен/ оптимизиран модел на движение и оптимална функция. В резултат:
– изграждаме балансиран мускулен тонус,
– намаляваме нежеланото тъканно триене (т.е. намаляване на възпалителните и болкови симптоми),
– увеличаваме електрическите импулси от и към мускулите (увеличава се скоростта на реакция, сила и издържливост),
– увеличава се потока на кръв през тъканите (кислород + хранителни вещества – отпадъци от дейността на клетките = клетъчна регенерация).
Важна част от Ресторативното движение е становището, че:
ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ВСИЧКИ МУСКУЛИ Е УСЛОВИЕ ЗА ЗДРАВЕ,
а не пожелание.
Институтът по Ресторативно движение е създаден през 2003 година в Калифорния, САЩ от Кейти Боуман – биомеханист*. Тя започва да задава интересни въпроси като:
- Каква е разликата между упражнение и движение?
- Дали ходенето не е просто „контролирано падане“?
- Наистина ли има хипермобилни хора?
- Полезни ли са кардио тренировките?
- Ходенето на фитнес прави ли ни по-здрави?
- Системно заболяване ли е остеопорозата?
- Коя е причината за натрупване на артериални плаки? …
По-същественото за нас (като хора) е, че Кейти Боуман дава научно обосновани отговори на разбираем и за немедици език. Тя разработва програма за здраве чрез движение и подравняване на цялото тяло. Изнася лекции и семинари пред колеги и студенти. Към курсовете проявяват интерес и хора със съвсем различни професии.
През 2011 година става възможно он-лайн обучението на специалисти. В България вече има четири сертифицирани инструктура по Ресторативно движение: Галина Дензел, Надежда Петкова, Анна Векова и Тоня Цочева. На глава от населението прави повече от колкото в Америка.
Добре дошли в България – малката Калифорния на Ресторативното движение! Попитайте за семинар.
Автор: Тоня Цочева
___________________________________________
*Биомеханист – извинявам се за буквалния превод, но в България няма такава специалност. Съществува „Биомеханика“ като преподаван предмет за ортопеди, кинезитерапевти и рехабилитатори с много кратко съдържание и още по-кратък конспект. Често (въпреки дългогодишното обучение и специализации) лекарите не са запознати с развитието на тази наука и възникват противоречия и неразбиране между дадените от тях предписания и тези от физиотерапевтите (кинезитерапевти, рехабилитатори).
Има ли седмични занимания, както при другите практики като йога например? Провеждат ли се такива в София? И Как може по-подробно човек да се запознае със системата на живо?
Благодаря!
Здравейте, бих искала да се обуча он-лайн за специалист по ресторативно движение. Какво трябва да направя? Бихте ли ми дали повече информация?