Аз не съм продавач на мебели!
Aз съм инструктор по Ресторативно движение.
Каква е разликата?
Нека помисля… Ако сте прочели статията „Какво е Ресторативно движение?“, може би сте разбрали, че това не е спорт, на който ходите 2 пъти в седмицата и всичко друго да е по старо му. Това е система от знания, която може да промени живота и здравето ви!
Преди да стане ясна разликата, ще въведа един много противоречив термин: УДОБСТВО.
И сега може да се сетите как в мебелните магазини има хиляди артикули. И започвате да сядате от стол на диван, пробвате матраци с по няколко слоя и мемори пяна, потъвате във фотьоил с облегалка назад и подпора за подбедриците… Да, точно в този момент сте открили удобно място, където да не ви боли кръста или врата. Може дори да заспите без хапче.
Изглежда стресът е напуснал тялото и всеки миг ще усетите нирвана.
След малко идва продавачът и трябва да довършите сделката. Краката ви тежат – добре, че доставката е включена в цената. И тази чанта през рамото как тежи – все едно сте побрали совалка на НАСА вътре. Но стигате до вкъщи някак, подреждате новата мебел и се гмурвате в новото болко-убежище.
„Какво? Да не би да не трябва човек да си почива?“
Трябва може би… въпросът е: „От какво си почивате?“ – От работата или от собственото си тяло?
Ако след работа отивате да играете футбол, тенис, балет, или сте доброволец (засаждате дръвчета, ментор сте на сираче, грижите се за горски животни), е ясно, че кипите от енергия и имате нужда да разгърнете интересите си.
Ако, обаче, след работа:
- сте като парцал,
- мечтаете да се строполите в леглото,
- гърбът ви е схванат,
- стоите на ескалатора вместо да ходите,
- паркирате в забранена зона, за да вървите по-малко до магазина/ кафенето/ входа,
- чакате асансьора, а живеете на 5-тия етаж,
- изпускате предмети,
- изнервяте се, ако нещата не се случват на секундата,
- главата ви ще се пръсне,
- пращате друг да отвори вратата (когато се звънне),
- краката ви тежат,
- доспива ви се като четете…
Списъкът е дъъъъълъг. Всички тези малки неща, които чувстваме или пропускаме да правим, са отражение на умореното ни тяло. Тогава как ще си отпочинем? На по-удобен матрак или в по-удобно тяло?
Ето в това е разковничето. Какво ще избереш.
Сега е момента да припомня друга много важна дума АДАПТИВНОСТ (приспособяване).
Ако дори две от тиренцата по-горе ви звучат като ежедневие, то вие сте собственик на тяло, което едва-едва се справя с поставените му задачи.
Как да разширим зоната на двигателен комфорт? Като предизвикаме тялото да си върне „фабричните настройки“ – да, за всички са валидни законите на биомеханиката и анатомичните маркери за подравняване.
Какво представляват анатомичните маркери за подравняване? Това са костни израстъци, стави или линии налични при всички хора. Те елиминират субективността и дават ясна представа кои части на тялото движим (преизползваме) и кои не движим (мързелуват).
Как да сме сигурни, че движението, което правим е съобразено с тях? Когато се запознае с Ресторативното движение, тялото веднага започва да усеща разликата между разболяващо и възстановяващо упражнение.
Моята цел като инструктор е да възстановим адаптационните възможности на телата си в синхрон със законите на физиката, биомеханиката и анатомичните маркери за подравняване.
Нека да се чувстваме удобно и на твърдия под, и на ниското столче, и тичайки за автобуса, и боси по тревата, и качвайки стъпалата, и с дете на рамената!
Автор: Тоня Цочева